رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

به اعتراف سازمان های بین المللی مسئول، رویکرد عدالت محورانه در برخورد با پناهدگان و اتباع خارجی در مقایسه با شهروندان ایرانی امری کاملا محتوم و عینی است


8 شهريور, 1398 - 09:46 -- majidabolhasani...
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در مراسم صدمین سالگرد استرداد افغانستان از انگلستان

به اعتراف سازمان های بین المللی مسئول، رویکرد عدالت محورانه در برخورد با پناهدگان و اتباع خارجی در مقایسه با شهروندان ایرانی امری کاملا محتوم و عینی است

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در مراسم صدمین سالگرد استرداد افغانستان از انگلستان گفت: به اعتراف سازمان های بین المللی مسئول، رویکرد عدالت محورانه در برخورد با پناهندگان و اتباع خارجی در مقایسه با شهروندان ایرانی امری کاملا محتوم و عینی است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان بیان داشت: به اعتراف سازمان های بین المللی مسئول، رویکرد عدالت محورانه در برخورد با پناهندگان و اتباع خارجی در مقایسه با شهروندان ایرانی امری کاملا محتوم و عینی است 

 مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی حوزه سیاسی و امنیتی استانداری قزوین در مراسم صدمین سالگرد استرداد افغانستان از انگلیس و برقراری روابط دیپلماتیک ما بین دولت و ملت ایران و افغانستان که در سالن کوثر و با حضور آیت اله عابدینی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، مسئولین استانی و مقاماتی از سفارت افغانستان و خیل عظیمی از مهاجرین استان برگزار شد ضمن عرض تبریک به مناسبت روز ملی افغانستان گفت که دو کشور ایران و افغانستانبیشترین اشتراکات را به لحاظ زبانی، دینی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی دارند و به همین دلیل،دولت و ملت ایران در دوران سخت جهاد مردم افغانستان و در سال های جنگ داخلی،همواره در کنار مردم افغانستان بودند
وی خاطرنشان کرد: دولت ما علاوه بر کمک به استقرار دولت موقت پس از سقوط طالبان نقش موثری نیز در بازسازی افغانستان بر عهده داشته و سعی کرده است به حل مشکلات مردم سالاری نوپای این کشور کمک کند.
عشایری در ادامه به بیان مشکلات کنونی افغانستان پرداخت و گفت :متأسفانه بعد از چهار دهه تجاوز خارجی، جنگ داخلی و سالهای متمادی تحمل حضور هزاران نیروی خارجی ، هنوز هم چشم انداز روشنی برای رهایی افغانستان عزیز از جنگ و خونریزی به چشم نمی خورد.
وى اضافه کرد:حملات تروریستی هفته های اخیر ، تن این ملت مظلوم را با زخم های تازه ای رنجور ساخته است.

وى افزود:فرصت را مغتنم شمرده از صمیم قلب با دولت و‌ملت غیور افغانستان به خاطر از دست دادن عزیزانشان در این حملات ابراز همدردی کرده و مصیبت های وارده را تسلیت عرض می نمایم.
 این مقام مسئول تاکید کرد :ملت و دولت ایران همچون گذشته در کنار مردم افغانستان خواهند بود و از هیچ کمکی برای نابودی گروه های تروریستی  تکفیری و افراط گرا که با حمله به جان و مال و نوامیس مردم، به دنبال ایجاد تفرقه قومی و مذهبی و برهم زدن امنیت و آرامش آنها هستند دریغ نخواهد کرد.
عشایری با اشاره به فعالیت ها و دشواری های دولت وحدت ملی در افغانستان از ابتدای تشکیل تا کنون افزود :دولت وحدت ملی در افغانستان از ابتدای تشکیل با مشکلات و چالش های بزرگی مواجه بوده، اما به حیات خود ادامه داده است. این دولت دستور کار سنگینی دارد و اگر بتواند حمایت همه جناح‌های جامعه افغانستان را داشته باشد، مسلما می تواند ماموریت خود را به پایان ببرد. 

وى گفت:مبارزه با تروریسم، عدالت گستری و تلاش برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان محور های مهمی هستند که می‌توانند زمینه انسجام و وحدت کامل مردم افغانستان را فراهم آورده و بستر لازم برای شکوفایی، رشد و توسعه اقتصاد ملی افغانستان را مهیا نماید.
 عشایری در عین حال خاطرنشان کرد :که جامعه جهانی نیز وظیفه دارد به رهبران افغانستان برای انجام وظایفشان کمک کند  ،و ما کمک های بین المللی به افغانستان برای مقابله با این چالش ها را کافی نمی دانیم و امیدواریم در این خصوص تجدیدنظر  جدی صورت  بگیرد.

 به گفته وی و در این راستا، دولت بر خود لازم می داند از مسیر توسعه و تقویت همه جانبه روابط بخش های دولتی و خصوصی ایران و افغانستان، امکان دسترسی مردم و دولت افغانستان به امکانات وسیع و  توانمندی های موجود در ایران را فراهم کند تا زمینه پیشرفت همه جانبه و هرچه سریعتر افغانستان را در حد توان خویش فراهم آورد.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان در ادامه به کمک های مالی جمهوری اسلامی ایران به افغانستان اشاره کرد و گفت که این کشور علی رغم تحریم های ظالمانه ای که به ملت ایران تحمیل شده است، طی یک دهه گذشته نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار به امر بازسازی و توسعه افغانستان اختصاص داده و مشارکت فعالی در امور راهبردی این کشور و در حوزه‌هایی همچون راه سازی، بهداشت، آموزش و توسعه منابع انسانی داشته است.
 وی گفت که این کشور در شرایط کنونی پذیرایی ۸۵۰ هزار پناهنده،غریب ۴۵۰ هزار نفر مقیم موقت و چند میلیون نفر از اتباع افغانستان است که به طور غیرقانونی در ایران زندگی می کنند و بازار کار ایران دسترسی دارند  و با کسب درآمد در این کشور، خانواده‌های خود در افغانستان را مورد حمایت قرار می دهند.
عشایری افزود استان قزوین به عنوان یکی از مناطق مهم دانشگاهی کشور افتخار میزبانی از چند هزار دانشجوی خارجی را در کارنامه دارد و بیش از ۵ هزار  دانش آموز که برخی از آن غیر مجاز بوده و بنا به دستور مقام معظم رهبری به صورت رایگان در مدارس ثبت نام کرده اند
 وی افزود به لحاظ آماری نزدیک به ۹۷ درصد از پناهندگان  افغانستانی در شهرهای ایران زندگی می‌کنند و هزاران نفر از شهروندان افغانستان از طریق بیمه سلامت ایرانیان تحت پوشش حمایت های بیمه ای قرار دارند.
در استان قزوین، با هدف تقریب به اهداف انسانی و بشردوستانهو رویکردهای حقوق بشری و به منظور ایجاد شرایط مناسب و تسهیل رجوع اتباع خارجی به محاکم قضایی نشست های هم اندیشی متعدد با مدیران و قضات محترم دادسرا و دادگستری استان برگزار شده که نشان از نگرش و رویکرد مثبت مراجع قضایی استان در این راستا بوده است ضمن اینکه جلسات کمیته حل اختلاف اتباع خارجی با هدف رفع اختلافات اتباع خارجی با شهروندان ایرانی و یا بین خود نیز به طور منظم در اداره کل برگزار می گردد.
عشایری ادامه داد: به اعتراف سازمان های بین المللی مسئول، رویکرد عدالت محورانه در برخورد با پناهندگان و اتباع خارجی در مقایسه با شهروندان ایرانی امری کاملا محتوم و عینی است از سوی دیگر ایران همکاری سه جانبه ای با دولت افغانستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای فراهم آوردن زمینه بازگشت و ادغام مجدد پایدار پناهندگان افغانستانی در جریان است تا این افراد بتوانند زندگی مناسبی را در کشور خود شروع کنند.
 عشایری تاکید کرد: لازمه بازگشت اتباع افغانستان فراهم آوردن امکان تامین معیشت و توانمندسازی دولت برای ارائه خدمات شهری و تامین نیازمندی ها در داخل افغانستان است.
او در ادامه خاطر نشان کرد که دو کشور در بخش‌های اقتصادی نیز ظرفیت و توانمندی های بالقوه زیادی برای همکاری دارند که می‌تواند به افزایش درآمد و ارتقا سطح زندگی مردم افغانستان کمک کند